Warning: Undefined array key 0 in /home/datapo10/public_html/datapointsoftware_com/plugins/content/jshortcodes/jshortcodes.php on line 33

Warning: Undefined array key 3 in /home/datapo10/public_html/datapointsoftware_com/plugins/content/jshortcodes/jshortcodes.php on line 36

Warning: Attempt to read property "text" on null in /home/datapo10/public_html/datapointsoftware_com/plugins/content/jshortcodes/jshortcodes.php on line 55

Procesory w komputerze

  

 

Zasadniczo istnieją dwie firmy, które produkują procesory do laptopów: Intel i AMD.


Procesory firmy Intel

data point software 3534

Główne procesory Intela to Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9. Core i3 jest najmniej wydajny, Core i9 jest najpotężniejszy. Zwykle usuwamy „rdzeń” z nazwy, ponieważ staje się ona powtarzalna.

W każdej z tych linii chipów Intel używa tajemniczych ciągów cyfr i liter, które dostarczają więcej informacji o możliwościach tego chipa i kiedy się pojawił. Nauczenie się go rozszyfrowywać pomoże ci podejmować lepsze decyzje zakupowe. (Oto przewodnik firmy Intel dotyczący nazewnictwa modeli).

 

Intel Core i5-10511U to sposób, w jaki strony internetowe producentów laptopów mogą wymieniać typ procesora.

Rozbijmy to. Pierwsze cyfry („10”) odnoszą się do pokolenia; w tym przypadku jest to chip 10. generacji. I5-9510U byłby układem dziewiątej generacji lub prawdopodobnie starszym o rok.

Kolejne dwie lub trzy liczby („510”) dotyczą wydajności. Im wyższe są te liczby, tym mocniejszy jest chip. Dotyczy to jednak tylko tej linii żetonów. Intel Core i5-10510U jest nieco mocniejszy niż Intel Core i5-10210U, ale znacznie mniej wydajny niż Intel Core i7-10350U. Chip i7 jest zawsze mocniejszy niż i5, a różnica jest większa niż różnica między dowolnymi dwoma chipami w tej samej linii chipów.

Litera na końcu nazwy układu (w naszym przykładzie „U”) jest oznaczeniem firmy Intel dla celów układu. W przypadku laptopów litery widoczne na końcu to Y, U i H . Jedyne, o co musisz się martwić, to chipy z serii Y, które są zoptymalizowane pod kątem żywotności baterii. To dobrze, jeśli często nie korzystasz z wtyczki przez dłuższy czas, ale ta dodatkowa żywotność baterii odbywa się kosztem pewnej wydajności. Chipy H są zoptymalizowane pod kątem wydajności, a chipy U są „wydajne energetycznie”, ale nie „ekstremalnie” wydajne, jak linia Y.

 

 

 

Procesory firmy AMD

data point software 3534

Nazewnictwo układów AMD jest tak samo trudne do rozszyfrowania jak Intela.

W nazwie AMD Ryzen 5 3600X „3” to generacja (ile ma lat; im wyższa, tym lepsza), a „6” to jej moc. „6” uczyniłoby ten przykład chipem o średniej mocy, podczas gdy 3 lub 4 byłoby słabsze (wolniejsze). Kolejne dwie liczby nie mają większego wpływu na nic. „X” na końcu oznacza wysoką wydajność. Inne oznaczenia literowe obejmują U dla bardzo niskiego poboru mocy.

Czy istnieje duża różnica między układami Intela i AMD? Z mojego doświadczenia, testując dziesiątki obu rocznie, wynika, że… to zależy. Ogólnie rzecz biorąc, Intel i5 jest nie do odróżnienia od Ryzena 5, poza bardzo konkretnymi testami porównawczymi. Działają podobnie, gdy robisz rzeczy takie jak przeglądanie internetu lub edytowanie dokumentów. To samo dotyczy Intel i7 i Ryzen 7 oraz Intel i3 i Ryzen 3.

Wydajność grafiki to kolejny obszar, w którym zauważysz różnicę. W moich testach, zarówno w testach porównawczych, jak iw rzeczywistej pracy, zintegrowana grafika AMD zwykle radzi sobie lepiej niż Intel w zadaniach wymagających dużej ilości grafiki, takich jak edycja wideo lub granie w gry. Najnowsza seria chipów Intela znacznie zmniejszyła tę lukę, ale AMD wciąż ma przewagę. Jeśli jesteś edytorem wideo lub graczem, możesz skorzystać na zakupie maszyny AMD, ale najprawdopodobniej potrzebujesz dedykowanej karty graficznej.